top of page

Okoliczne atrakcje

Zagroda Jakubka - agroturystyka leżąca w samym sercu  Kurpiowszczyzny.

 

   Zagroda Jakubka zaprasza zarówno tych, którzy pragną odpocząć w ciszy z dala od zgiełku i hałasu miasta,jak i tych, którzy lubią aktywną formę wypoczynku. Zachęca do wycieczek rowerowych, podczas których można odkrywać piękno Puszczy Kurpiowskiej i zapoznać się z okolicznymi atrakcjami. 

   Kurpiowska Kraina ( 5km )

 

     W odległości 5 kilometrów znajduje się Kurpiowska Kraina, leżąca przy zbiorniku wodnym. Jest to kompleks sportowo- rekreacyjny z boiskami do piłki ręcznej i koszykówki, korty tenisowe, skałka wspinaczkowa i place zabaw dla dzieci, w okresie letnim otwarte jest  wesołe miasteczko. Można tu wypożyczyć sprzęt wodny, taki jak: kajaki kanoe, łódki i rowery wodne.

    W Kurpiowskiej Krainie  odbywają się przeróżne imprezy, takie jak:

- 31 maj- koncert zespołu TOP GIRLS,

- 22 czerwiec OMENLAND

- 24 czerwiec- koncert zespołu EXTAZY i pokaz wielkiej iluzji

  Miłośnicy wędkarstwa znajdą tu coś dla siebie. Zalew w Wykrocie ma powierzchnię 42 ha i dookoła otoczony jest lasem. Z jednej strony znajduje się parking, hotel, teren sportowy i plac dla dzieci. Drugi koniec jest całkowicie dziki. Wędkarze mogą złowić tu płoć,  karpia, okonia, jazia ,wzdręgę, leszcza, lina, amura, karasia srebrzystego i złocistego.

Osoby lubiące ćwiczenia, dla których utrzymanie dobrej kondycji jest bardzo ważne, zapraszamy do Myszyńca, położonego 10 kilometrów od Zagrody Jakubka. Znajduje się tu teren sportowo- rekreacyjny, a na nim 2 siłownie na świeżym powietrzu, boiska, place zabaw oraz korty tenisowe.

 

Miodobranie Kurpiowskie ( 5km )

 

     Raz w roku, w ostatnią niedzielę sierpnia, w Wykrocie, odbywa się impreza folklorystyczna, zwana Miodobraniem Kurpiowskim. Jej celem jest przypomnienie bogatych tradycji i zwyczjów bartniczych mieszkańców Puszczy Zielonej. Umożliwia współczesnym twórcom i artystom ludowym zaprezentowanie  swojej twórczości. Atrakcje, takie jak zabawy ludowe, konkursy z nagrodami i wesołe miasteczko, zapewnią wszystkim dobrą zabawę, miły nastrój i niezapomniane wrażenia.  Miodobranie Kurpiowskie odbywa sie w Kurpiowskiej Krainie, 5 kilometrów od Zagrody Jakubka.

Kurpiowskie Sanktuarium w Wykrocie ( 2 km ) i Bazylika Mniejsza w Myszyńcu ( 10 km )

 

   Warto odwiedzić w Wykrocie Kurpiowskie Sanktuarium, leżące 2 kilometry od naszego gospodarstwa. Powstało ono w miejscu objawień Matki Boskiej, których świadkiem był Stefan Gwiazda. Kościół katolicki oficjalnie nie uznał objawień rolnika z Wykrotu obdarzonego stygmatami, ale dla wielu miejsce to jest święte i przyciąga wielu pielgrzymów. 

W okolicy znajduje się też neogotycki pięcionawowy, halowy kościół wybudowany w latach 1909-1922. W roku 1999 kościół ten został wyniesiony do godności kolegiaty, a w 2013 Ojciec Swięty Franciszek podniósł go do godności Bazyliki Mniejszej.

Kurpiowski Zakątek ( 10km )

 

   10 kilometrów od Zagrody Jakubka, w miejscowości Myszyniec, znajduje się Kurpiowski Zakątek. Składa się on z 11 budynków:

  • Muzeum Kurpiowskiego, w którym zobaczyć można elementy wystrojów chat kurpiowskich, narzędzia pracy oraz przedmioty codziennego użytku dawnych Kurpiów.

  • Restauracja serwujaca wyśmienitą kuchnię.

  • Galeria Kurpiowskiej Twórczości Ludowej i Rękodzieła Artystycznego, w której podziwiać można rzeżby oraz inne dzieła miejscowych twórców oraz dokonać ich zakupu.

  • 7 podłóżnych baraków przystosowanych do targów i jarmarków.

Serafin - Rezerwat Przyrody i ścieżka rowerowa ( 16km )

    We Wsi Serafin, położonej 16 kilometrów od agroturystyki, znajduje się rezerwat przyrody. Jego celem ochrony jest zachowanie torfowiska powstałego w wyniku zarastania jeziora Krusko. Przez torfowisko przebiega kilkusetmetrowa kładka, zaprojektowana jako ścieżka dydaktyczna. Powstała tu również leśna ścieżka rowerowa o długości 16 kilometrów. Trasa rozpoczyna się przy leśniczówce Serafin, a kończy przy wejściu do rezerwatu. Jest ona oznakowana i posiada 17 stanowisk edukacyjnych, parking i wiaty, miejsce na ognisko i toalety.

Rezerwat Olsy Płoszyckie ze zbiornikiem wodnym ( 20 km )

    Rezerwat leśny, którego celem ochrony jest kompleks olsów położony w dolinie rzeki Rozogi. Zamieszkuje go ok 49 gatunków ptaków lęgowych, w tym silnie zagrożonych wyginięciem, takich jak żuraw i orlik krzykliwy oraz wiele innych gatunków zwierząt, np: sarna, jeleń, łoś, wydra, dzik, ryjówka, bóbr, itd. W rezerwacie znajduje się ścieżka dydaktyczna o długości ok 4 kilometrów. Przebiega wzdłuż rezerwatu a na jej trasie umieszczone są tablice edukacyjne, podające dane wybranych gatunków roślin i zwierząt rezerwatu.

Rezerwat przyrody  oraz Muzeum Brata Zenona Zebrowskiego w Czarni ( 20 km )

   We wsi Czarnia znajduje się rezerwat przyrody mający chronić fragment boru świeżego, naturalnego pochodzenia, wyznaczono tu szlak turystyczny "Braci Kurpiowskich".  Jest tu również muzeum poświęcone życiu i działalności brata Zenona Żebrowskiego. Zgromadzono w nim setki pamiątek po franciszkaninie, stroje i przedmioty codziennego użytku wykorzystywane w Japonii i na Kurpiach. Zwiedzanie muzeum rozpoczyna projekcja filmu animowanego opisującego działalność brata Zenona Żebrowskiego, który przygotowała japońska telewizja.

Zagroda Kurpiowska i Wesele Kurpiowskie w Kadzidle

   Muzeum na wolnym powietrzu, gdzie zgromadzono obiekty charakterystyczne dla tradycyjnego budownictwa drewnianego mieszkańców Puszczy Zielonej. Można tu zobaczyć kurpiowskie chałupy, spichlerz, drewutnię, stodołę, a w niej wozownię, warsztaty stolarski i bednarski oraz przedmioty codziennego użytku  Kurpiów.

   Co roku, w Kadzidlańskim Skansenie, odbywa się Wesele Kurpiowskie. Impreza trwa 2 dni, a jej głównym elementem jest spektakl, przedstawiający tradycyjny obrządek weselny, wraz z zaślubinami i zabawą "państwa młodych".

bottom of page